BEST PICTURE
Call Me by Your Name
Dunkirk
Lady Bird
Phantom Thread
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
BEST DIRECTOR
Paul Thomas Anderson - Phantom Thread
Darren Aronofsky – Mother!
Sean Baker – The Florida Project
Luca Guadagnino - Call Me by Your Name
Samuel Maoz - Foxtrot
Christopher Nolan - Dunkirk
BEST ACTOR
Timothee Chalamet - Call Me by Your Name
Daniel Day Lewis - Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Gary Oldman - The Darkest Hour
Josh O’Connor - God’s Own Country
BEST ACTRESS
Diane Kruger – In the Fade
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post
BEST SUPPORTING ACTOR
Armie Hammer - Call Me by Your Name
Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer
Tracy Letts – Lady Bird
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Michael Stuhlberg - Call Me by Your Name
BEST SUPPORTING ACTRESS
Holly Hunter – The Big Sick
Alison Janney - I, Tonya
Lesley Manville - Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Michelle Pfeiffer - Mother!
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Killing of the Sacred Deer
Lady Bird
The Meyerowitz Stories (New and Selected)
The Post
Foxtrot
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
BEST ADAPTED SCREENPLAY
All the Money In the World
Call Me by Your Name
Molly’s Game
Mudbound
The Student
2017 Oscar Shoulabeens
-
- Adjunct
- Posts: 1188
- Joined: Sat Oct 11, 2003 9:27 am
- Location: Greece
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
I won't say I'm 100% finished with 2017, but I do finally have a list I can be happy with:
Best Film:
1- The Lost City of Z (James Gray)
2- Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
3- Dunkirk (Christopher Nolan)
4- A Quiet Passion (Terence Davies)
5- Good Time (Josh and Benny Safdie)
6- One of Us (Heidi Ewing, Rachel Grady)
7- Graduation (Cristian Mungiu)
8- Blade Runner: 2049 (Denis Villeneuve)
9- Thank You For Your Service (Jason Hall)
10- Molly’s Game (Aaron Sorkin)
Runners-Up: Your Name (Makato Shinkai), Lady Bird (Greta Gerwig), Clash (Mohamed Diab), Heal the Living (Katell Quillevere), Maudie (Aisling Walsh), Call Me By Your Name (Luca Guadagnino), Film Stars Don't Die In Liverpool (Paul McGuigan), The Breadwinner (Nora Twomey), The Salesman (Asghar Farhadi), Baby Driver (Edgar Wright), A Cure For Wellness (Gore Verbinski)
Best Director:
1- Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
2- James Gray, The Lost City of Z
3- Christopher Nolan, Dunkirk
4- Terence Davies, A Quiet Passion
5- Josh and Benny Safdie, Good Time
Best Actor:
1- Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
2- Jamie Bell, FIlm Stars Don’t Die in Liverpool
3- Robert Pattinson, Good Time
4- Miles Teller, Thank You For Your Service
5- Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Best Actress:
1- Jessica Chastain, Molly’s Game
2- Sally Hawkins, Maudie
3- Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
4- Saoirse Ronan, Lady Bird
5- Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Best Supporting Actor:
1- Idris Elba, Molly's Game
2- Armie Hammer, Call Me By Your Name
3- Tahar Rahim, Heal the Living
4- Garret Hedlund, Mudbound
5- Benny Safdie, Good Time
Best Supporting Actress:
1- Laurie Metcalf, Lady Bird
2- Jennifer Ehle, A Quiet Passion
3- Lesley Manville, Phantom Thread
4- Joanna Bacon, A Quiet Passion
5- Lia Bugnar, Graduation
Best Ensemble:
1- A Quiet Passion
2- Lady Bird
3- Thank You For Your Service
4- Clash
5- The Salesman
Best Original Screenplay:
1- A Quiet Passion
2- Graduation
3- Phantom Thread
4- Good Time
5- Lady Bird
Best Adapted Screenplay:
1- The Lost City of Z
2- Molly’s Game
3- Thank You For Your Service
4- Heal the Living
5- Blade Runner 2049
Best Cinematography:
1- The Lost City of Z
2- A Cure For Wellness
3- Blade Runner 2049
4- Dunkirk
5- Phantom Thread
Best Editing:
1- Good Time
2- Dunkirk
3- The Lost City of Z
4- Thank You For Your Service
5- Molly’s Game
Best Score:
1- Phantom Thread
2- Dunkirk
3- The Lost City of Z
4- A Cure For Wellness
5- Your Name
Best Production Design:
1- A Cure For Wellness
2- Blade Runner 2049
3- The Lost City of Z
4- Maudie
5- Film Stars Don’t Die in Liverpool
Best Costume Design:
1- Phantom Thread
2- The Lost City of Z
3- A Quiet Passion
4- Lady Bird
5- Wonder Woman
Best Sound Mixing:
1- Dunkirk
2- Baby Driver
3- Clash
4- Blade Runner 2049
5- Good Time
Best Sound Editing:
1- Dunkirk
2- Get Out
3- Blade Runner 2049
4- Split
5- Logan
Best Makeup:
1- A Cure For Wellness
2- Blade Runner 2049
3- It
Best Visual Effects:
1- Blade Runner 2049
2- Dunkirk
3- Valerian and the City of A Thousand Planets
Best Film:
1- The Lost City of Z (James Gray)
2- Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
3- Dunkirk (Christopher Nolan)
4- A Quiet Passion (Terence Davies)
5- Good Time (Josh and Benny Safdie)
6- One of Us (Heidi Ewing, Rachel Grady)
7- Graduation (Cristian Mungiu)
8- Blade Runner: 2049 (Denis Villeneuve)
9- Thank You For Your Service (Jason Hall)
10- Molly’s Game (Aaron Sorkin)
Runners-Up: Your Name (Makato Shinkai), Lady Bird (Greta Gerwig), Clash (Mohamed Diab), Heal the Living (Katell Quillevere), Maudie (Aisling Walsh), Call Me By Your Name (Luca Guadagnino), Film Stars Don't Die In Liverpool (Paul McGuigan), The Breadwinner (Nora Twomey), The Salesman (Asghar Farhadi), Baby Driver (Edgar Wright), A Cure For Wellness (Gore Verbinski)
Best Director:
1- Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
2- James Gray, The Lost City of Z
3- Christopher Nolan, Dunkirk
4- Terence Davies, A Quiet Passion
5- Josh and Benny Safdie, Good Time
Best Actor:
1- Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
2- Jamie Bell, FIlm Stars Don’t Die in Liverpool
3- Robert Pattinson, Good Time
4- Miles Teller, Thank You For Your Service
5- Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Best Actress:
1- Jessica Chastain, Molly’s Game
2- Sally Hawkins, Maudie
3- Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
4- Saoirse Ronan, Lady Bird
5- Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Best Supporting Actor:
1- Idris Elba, Molly's Game
2- Armie Hammer, Call Me By Your Name
3- Tahar Rahim, Heal the Living
4- Garret Hedlund, Mudbound
5- Benny Safdie, Good Time
Best Supporting Actress:
1- Laurie Metcalf, Lady Bird
2- Jennifer Ehle, A Quiet Passion
3- Lesley Manville, Phantom Thread
4- Joanna Bacon, A Quiet Passion
5- Lia Bugnar, Graduation
Best Ensemble:
1- A Quiet Passion
2- Lady Bird
3- Thank You For Your Service
4- Clash
5- The Salesman
Best Original Screenplay:
1- A Quiet Passion
2- Graduation
3- Phantom Thread
4- Good Time
5- Lady Bird
Best Adapted Screenplay:
1- The Lost City of Z
2- Molly’s Game
3- Thank You For Your Service
4- Heal the Living
5- Blade Runner 2049
Best Cinematography:
1- The Lost City of Z
2- A Cure For Wellness
3- Blade Runner 2049
4- Dunkirk
5- Phantom Thread
Best Editing:
1- Good Time
2- Dunkirk
3- The Lost City of Z
4- Thank You For Your Service
5- Molly’s Game
Best Score:
1- Phantom Thread
2- Dunkirk
3- The Lost City of Z
4- A Cure For Wellness
5- Your Name
Best Production Design:
1- A Cure For Wellness
2- Blade Runner 2049
3- The Lost City of Z
4- Maudie
5- Film Stars Don’t Die in Liverpool
Best Costume Design:
1- Phantom Thread
2- The Lost City of Z
3- A Quiet Passion
4- Lady Bird
5- Wonder Woman
Best Sound Mixing:
1- Dunkirk
2- Baby Driver
3- Clash
4- Blade Runner 2049
5- Good Time
Best Sound Editing:
1- Dunkirk
2- Get Out
3- Blade Runner 2049
4- Split
5- Logan
Best Makeup:
1- A Cure For Wellness
2- Blade Runner 2049
3- It
Best Visual Effects:
1- Blade Runner 2049
2- Dunkirk
3- Valerian and the City of A Thousand Planets
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
Corrected. Thank you.Precious Doll wrote:Criddic - you haven't indicated which animated film is the best.
I updated my own list to include See You Up There.
"Because here’s the thing about life: There’s no accounting for what fate will deal you. Some days when you need a hand. There are other days when we’re called to lend a hand." -- President Joe Biden, 01/20/2021
-
- Laureate
- Posts: 6395
- Joined: Wed Jan 01, 2003 10:03 pm
- Location: Manila
- Contact:
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
The results of my recent personal awards which I announced on Facebook:
BEST PICTURE
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Coco
A Fantastic Woman
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Lost City of Z
Phantom Thread
The Shape of Water
BEST DIRECTOR
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Sean Baker, The Florida Project
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
BEST ACTOR
Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
James Franco, The Disaster Artisti
Daniel Kaluuya, Get Out
Robert Pattinson, Good Time
BEST ACTRESS
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Daniela Vega, A Fantastic Woman
(Yes, six nominees. I couldn't decide who to take out)
BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe, The Florida Project
Richard Jenkins, The Shape of Water
Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name
BEST SUPPORTING ACTRESS
Tiffany Haddish, Girls Trip
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Sienna Miller, The Lost City of Z
(See Best Actress)
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Sean Baker and Chris Bergoch, The Florida Project
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Noah Baumbach, The Meyerowitz Stories (New & Selected)
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Hampton Fancher and Michael Green, Blade Runner 2049
James Ivory, Call Me By Your Name
James Gray, The Lost City of Z
Dee Rees and Virgil Williams, Mudbound
Stephen Chbosky, Steve Conrad and Jack Thorne, Wonder
The rest of the winners:
ANIMATED FILM: Coco
DOCUMENTARY: Strong Island
CINEMATOGRAPHY: Roger Deakins, Blade Runner 2049
FILM EDITING: Baby Driver
PRODUCTION DESIGN: The Shape of Water
COSTUME DESIGN: Phantom Thread
ORIGINAL SCORE: Jonny Greenwood, Phantom Thread
ORIGINAL SONG: "Mystery of Love", Call Me By Your Name
SOUND MIXING: Baby Driver
SOUND EDITING: Dunkirk
VISUAL EFFECTS: Blade Runner 2049
MAKEUP & HAIRSTYLING: The Shape of Water
BEST PICTURE
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Coco
A Fantastic Woman
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Lost City of Z
Phantom Thread
The Shape of Water
BEST DIRECTOR
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Sean Baker, The Florida Project
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
BEST ACTOR
Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
James Franco, The Disaster Artisti
Daniel Kaluuya, Get Out
Robert Pattinson, Good Time
BEST ACTRESS
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Daniela Vega, A Fantastic Woman
(Yes, six nominees. I couldn't decide who to take out)
BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe, The Florida Project
Richard Jenkins, The Shape of Water
Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name
BEST SUPPORTING ACTRESS
Tiffany Haddish, Girls Trip
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Sienna Miller, The Lost City of Z
(See Best Actress)
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Sean Baker and Chris Bergoch, The Florida Project
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Noah Baumbach, The Meyerowitz Stories (New & Selected)
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Hampton Fancher and Michael Green, Blade Runner 2049
James Ivory, Call Me By Your Name
James Gray, The Lost City of Z
Dee Rees and Virgil Williams, Mudbound
Stephen Chbosky, Steve Conrad and Jack Thorne, Wonder
The rest of the winners:
ANIMATED FILM: Coco
DOCUMENTARY: Strong Island
CINEMATOGRAPHY: Roger Deakins, Blade Runner 2049
FILM EDITING: Baby Driver
PRODUCTION DESIGN: The Shape of Water
COSTUME DESIGN: Phantom Thread
ORIGINAL SCORE: Jonny Greenwood, Phantom Thread
ORIGINAL SONG: "Mystery of Love", Call Me By Your Name
SOUND MIXING: Baby Driver
SOUND EDITING: Dunkirk
VISUAL EFFECTS: Blade Runner 2049
MAKEUP & HAIRSTYLING: The Shape of Water
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
BEST PICTURE
01. Call Me by Your Name
02. Get Out
03. Lady Bird
04. The Shape of Water
05. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
06. Baby Driver
07. Phantom Thread
08. Columbus
09. The Death of Stalin
10. The Disaster Artist
BEST DIRECTOR
01. Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
02. Jordan Peele, Get Out
03. Guillermo Del Toro, The Shape of Water
04. Greta Gerwig, Lady Bird
05. Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
BEST ACTOR
01. Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
02. James Franco, The Disaster Artist
03. Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
04. Robert Pattinson, Good Time
05. Claes Bang, The Square
BEST ACTRESS
01. Saoirse Ronan, Lady Bird
02. Vicky Krieps, Phantom Thread
03. Sally Hawkins, The Shape of Water
04. Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
05. Daniela Vega, A Fantastic Woman
BEST SUPPORTING ACTOR
01. Simon Russell Beale, The Death of Stalin
02. Willem Dafoe, The Florida Project
03. Patrick Stewart, Logan
04. Lil Rel Howery, Get Out
05. Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
BEST SUPPORTING ACTRESS
01. Laurie Metcalf, Lady Bird
02. Lesley Manville, Phantom Thread
03. Octavia Spencer, The Shape of Water
04. Betty Gabriel, Get Out
05. Michelle Pfeiffer, mother!
01. Call Me by Your Name
02. Get Out
03. Lady Bird
04. The Shape of Water
05. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
06. Baby Driver
07. Phantom Thread
08. Columbus
09. The Death of Stalin
10. The Disaster Artist
BEST DIRECTOR
01. Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
02. Jordan Peele, Get Out
03. Guillermo Del Toro, The Shape of Water
04. Greta Gerwig, Lady Bird
05. Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
BEST ACTOR
01. Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
02. James Franco, The Disaster Artist
03. Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
04. Robert Pattinson, Good Time
05. Claes Bang, The Square
BEST ACTRESS
01. Saoirse Ronan, Lady Bird
02. Vicky Krieps, Phantom Thread
03. Sally Hawkins, The Shape of Water
04. Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
05. Daniela Vega, A Fantastic Woman
BEST SUPPORTING ACTOR
01. Simon Russell Beale, The Death of Stalin
02. Willem Dafoe, The Florida Project
03. Patrick Stewart, Logan
04. Lil Rel Howery, Get Out
05. Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
BEST SUPPORTING ACTRESS
01. Laurie Metcalf, Lady Bird
02. Lesley Manville, Phantom Thread
03. Octavia Spencer, The Shape of Water
04. Betty Gabriel, Get Out
05. Michelle Pfeiffer, mother!
Last edited by ksrymy on Mon Apr 23, 2018 12:04 am, edited 2 times in total.
"Men get to be a mixture of the charming mannerisms of the women they have known." - F. Scott Fitzgerald
- Precious Doll
- Emeritus
- Posts: 4453
- Joined: Mon Jan 13, 2003 2:20 am
- Location: Sydney
- Contact:
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
Criddic - you haven't indicated which animated film is the best.
I updated my own list to include See You Up There.
I updated my own list to include See You Up There.
"I want cement covering every blade of grass in this nation! Don't we taxpayers have a voice anymore?" Peggy Gravel (Mink Stole) in John Waters' Desperate Living (1977)
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
BEST PICTURE
Call Me By Your Name
Dunkirk
Get Out
Mudbound
The Shape of Water
BEST DIRECTOR
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Dee Rees, Mudbound
BEST ACTOR
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Hugh Jackman, Logan
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jeremy Renner, Wind River
BEST ACTRESS
Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post
BEST SUPPORTING ACTOR
Armie Hammer, Call Me By Your Name
Jason Mitchell, Mudbound
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart, Logan
BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige in "Mudbound"
Holly Hunter, The Big Sick
Alison Janney, I, Tonya
Sophia Lillis, Stephen King's It
Laurie Metcalf, Lady Bird
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST ADAPTED SCREEENPLAY
Call Me By Your Name
Logan
The Lost City of Z
Molly's Game
Mudbound
BEST CINEMATOGRAPHY
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Lost City of Z
Mudbound
The Shape of Water
BEST COSTUME DESIGN
Beauty & the Beast
The Greatest Showman
Phantom Thread
Murder on the Orient Express
Victoria & Abdul
BEST FILM EDITING
Dunkirk
Baby Driver
I, Tonya
Get Out
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST PRODUCTION DESIGN
Beauty & the Beast
Blade Runner 2049
The Greatest Showman
Murder on the Orient Express
The Shape of Water
BEST MAKEUP
Darkest Hour
Guardians of the Galaxy, Vol. 2
Stephen King's It
Victoria & Abdul
Wonder
BEST ORIGINAL SCORE
The Breadwinner
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST ORIGINAL SONG
Beauty & Beast, "Evermore"
Coco, "Remember Me"
Call Me By Your Name, "Mystery of Love"
The Greatest Showman, "This is Me"
Mudbound, “Mighty River”
BEST SOUND EDITING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Logan
Thor: Ragnarok
BEST SOUND MIXING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The LEGO Batman Movie
Star Wars: The Last Jedi
BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy, Vol. 2
Star Wars: The Last Jed
Valerian & the City of a Thousand Planet
War for the Planet of the Apes
BEST ANIMATED FILM
The Breadwinner
Coco
The Girl without Hands
My Entire High School Sinking Into the Sea
A Silent Voice
BEST DOCUMENTARY FILM
Bombshell: The Hedy Lamarr Story
Dawson City: Frozen Time
Kedi
Jane
Strong Island
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute) (France)
A Fantastic Woman (Chile)
First They Killed My Father (Cambodia)
Loveless (Russia)
Your Name (Japan)
Call Me By Your Name
Dunkirk
Get Out
Mudbound
The Shape of Water
BEST DIRECTOR
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Dee Rees, Mudbound
BEST ACTOR
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Hugh Jackman, Logan
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jeremy Renner, Wind River
BEST ACTRESS
Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post
BEST SUPPORTING ACTOR
Armie Hammer, Call Me By Your Name
Jason Mitchell, Mudbound
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart, Logan
BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige in "Mudbound"
Holly Hunter, The Big Sick
Alison Janney, I, Tonya
Sophia Lillis, Stephen King's It
Laurie Metcalf, Lady Bird
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST ADAPTED SCREEENPLAY
Call Me By Your Name
Logan
The Lost City of Z
Molly's Game
Mudbound
BEST CINEMATOGRAPHY
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Lost City of Z
Mudbound
The Shape of Water
BEST COSTUME DESIGN
Beauty & the Beast
The Greatest Showman
Phantom Thread
Murder on the Orient Express
Victoria & Abdul
BEST FILM EDITING
Dunkirk
Baby Driver
I, Tonya
Get Out
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST PRODUCTION DESIGN
Beauty & the Beast
Blade Runner 2049
The Greatest Showman
Murder on the Orient Express
The Shape of Water
BEST MAKEUP
Darkest Hour
Guardians of the Galaxy, Vol. 2
Stephen King's It
Victoria & Abdul
Wonder
BEST ORIGINAL SCORE
The Breadwinner
Murder on the Orient Express
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST ORIGINAL SONG
Beauty & Beast, "Evermore"
Coco, "Remember Me"
Call Me By Your Name, "Mystery of Love"
The Greatest Showman, "This is Me"
Mudbound, “Mighty River”
BEST SOUND EDITING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Logan
Thor: Ragnarok
BEST SOUND MIXING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The LEGO Batman Movie
Star Wars: The Last Jedi
BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy, Vol. 2
Star Wars: The Last Jed
Valerian & the City of a Thousand Planet
War for the Planet of the Apes
BEST ANIMATED FILM
The Breadwinner
Coco
The Girl without Hands
My Entire High School Sinking Into the Sea
A Silent Voice
BEST DOCUMENTARY FILM
Bombshell: The Hedy Lamarr Story
Dawson City: Frozen Time
Kedi
Jane
Strong Island
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute) (France)
A Fantastic Woman (Chile)
First They Killed My Father (Cambodia)
Loveless (Russia)
Your Name (Japan)
Last edited by criddic3 on Tue Apr 17, 2018 9:43 pm, edited 1 time in total.
"Because here’s the thing about life: There’s no accounting for what fate will deal you. Some days when you need a hand. There are other days when we’re called to lend a hand." -- President Joe Biden, 01/20/2021
-
- Site Admin
- Posts: 19368
- Joined: Wed Jan 01, 2003 3:22 pm
- Location: Jersey Shore
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
2017
Best Picture
Call Me by Your Name
Coco
Lady Bird
The Shape of Water
*Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Actor
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
*Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Best Actress
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Sally Hawkins, The Shape of Water
*Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Best Supporting Actor
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
*Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name
Best Supporting Actress
Mary J. Blige, Mudbound
Holly Hunter, The Big Sick
Lesley Manville, Phantom Thread
*Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water
Best Director
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
*Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
Best Picture
Call Me by Your Name
Coco
Lady Bird
The Shape of Water
*Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Actor
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
*Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Best Actress
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Sally Hawkins, The Shape of Water
*Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Best Supporting Actor
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
*Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name
Best Supporting Actress
Mary J. Blige, Mudbound
Holly Hunter, The Big Sick
Lesley Manville, Phantom Thread
*Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water
Best Director
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
*Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
- Precious Doll
- Emeritus
- Posts: 4453
- Joined: Mon Jan 13, 2003 2:20 am
- Location: Sydney
- Contact:
Re: 2017 Oscar Shoulabeens
Still more to see though I don't think I have ever published a first list so late. I'm in the middle of a French Film Festival at the moment so that is given me some more candidates and with any luck I'll make a few updates later in the month. As usual based on first commercial release date anywhere in the world. Fashionista remains unreleased anywhere to date and if it does eventually turn up somewhere I'll remove it and allocate it appropriately next year.
Best Film
1. The Shape of Water
2. The Florida Project
3. See You Up There
4. Call Me By Your Name
5. Kedi
Best Director
1. Guillermo del Toro, The Shape of Water
2. Sean Baker, The Florida Project
3. Albert Dupontel, See You Up There
4. Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
5. Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Best Actor
1. Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
2. Claes Bang, The Square
3. Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
4. Louis Garrel, Redoubtable
5. Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq
Best Actress
1. Sally Hawkins, The Shape of Water
2. Amanda Fuller, Fashionista
3. Daniela Vega, A Fantastic Woman
4. Emma Booth, Hounds of Love
5. Rossy de Palma, Madame
Best Supporting Actor
1. Bill Nighy, Their Finest
2. Richard Jenkins, The Shape of Water
3. Andre Dussollier, This Is Our Land
4. David Paymer, Lemon
5. Armie Hammer, Call Me By Your Name
Best Supporting Actress
1. Sigourney Weaver, The Assignment
2. Hong Chau, Downsizing
3. Octavia Spencer, The Shape of Water
4. Lesley Manville, Phantom Thread
5. Bella Heathcote, Professor Marston and His Wonder Women
Best Screenplay
1. The Shape of Water
2. Fashionista
3. The Square
4. The Florida Project
5. A Fantastic Woman
Best Screenplay Adaptation
1. See You Up There
2. Call Me By Your Name
3. Blade Runner 2049
4. My Friend Dahmer
5. Redoubtable
Best Cinematography
1. Blade Runner 2049
2. The Shape of Water
3. See You Up There
4. The Lost City of Z
5. Phantom Thread
Best Editing
1. The Shape of Water
2. See You Up There
3. The Florida Project
4. Kedi
5. Call Me By Your Name
Best Sound
1. Spoor
2. The Shape of Water
3. Blade Runner 2049
4. The Assignment
5. The Lost City of Z
Best Art Direction
1. Blade Runner 2049
2. The Shape of Water
3. See You Up There
4. Phantom Thread
5. The Square
Best Costume Design
1. See You Up There
2. Phantom Thread
4. The Shape of Water
4. Fashionista
5. Blade Runner 2049
Best Music
1. Phantom Thread
2. Blade Runner 2049
3. The Shape of Water
4. Spoor
5. See You Up There
Best Documentary
1. Kedi (Ceyda Torun)
2. The Untold Story of Armistead Maupin (Jennifer M. Krout)
3. Abacus: Small Enough to Jail (Steve James)
4. Faces Places (Agnes Varda & JR)
5. Casting JonBenet (Kitty Green)
Best Film
1. The Shape of Water
2. The Florida Project
3. See You Up There
4. Call Me By Your Name
5. Kedi
Best Director
1. Guillermo del Toro, The Shape of Water
2. Sean Baker, The Florida Project
3. Albert Dupontel, See You Up There
4. Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
5. Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Best Actor
1. Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
2. Claes Bang, The Square
3. Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
4. Louis Garrel, Redoubtable
5. Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq
Best Actress
1. Sally Hawkins, The Shape of Water
2. Amanda Fuller, Fashionista
3. Daniela Vega, A Fantastic Woman
4. Emma Booth, Hounds of Love
5. Rossy de Palma, Madame
Best Supporting Actor
1. Bill Nighy, Their Finest
2. Richard Jenkins, The Shape of Water
3. Andre Dussollier, This Is Our Land
4. David Paymer, Lemon
5. Armie Hammer, Call Me By Your Name
Best Supporting Actress
1. Sigourney Weaver, The Assignment
2. Hong Chau, Downsizing
3. Octavia Spencer, The Shape of Water
4. Lesley Manville, Phantom Thread
5. Bella Heathcote, Professor Marston and His Wonder Women
Best Screenplay
1. The Shape of Water
2. Fashionista
3. The Square
4. The Florida Project
5. A Fantastic Woman
Best Screenplay Adaptation
1. See You Up There
2. Call Me By Your Name
3. Blade Runner 2049
4. My Friend Dahmer
5. Redoubtable
Best Cinematography
1. Blade Runner 2049
2. The Shape of Water
3. See You Up There
4. The Lost City of Z
5. Phantom Thread
Best Editing
1. The Shape of Water
2. See You Up There
3. The Florida Project
4. Kedi
5. Call Me By Your Name
Best Sound
1. Spoor
2. The Shape of Water
3. Blade Runner 2049
4. The Assignment
5. The Lost City of Z
Best Art Direction
1. Blade Runner 2049
2. The Shape of Water
3. See You Up There
4. Phantom Thread
5. The Square
Best Costume Design
1. See You Up There
2. Phantom Thread
4. The Shape of Water
4. Fashionista
5. Blade Runner 2049
Best Music
1. Phantom Thread
2. Blade Runner 2049
3. The Shape of Water
4. Spoor
5. See You Up There
Best Documentary
1. Kedi (Ceyda Torun)
2. The Untold Story of Armistead Maupin (Jennifer M. Krout)
3. Abacus: Small Enough to Jail (Steve James)
4. Faces Places (Agnes Varda & JR)
5. Casting JonBenet (Kitty Green)
Last edited by Precious Doll on Sun Dec 23, 2018 4:40 am, edited 3 times in total.
"I want cement covering every blade of grass in this nation! Don't we taxpayers have a voice anymore?" Peggy Gravel (Mink Stole) in John Waters' Desperate Living (1977)
2017 Oscar Shoulabeens
2017
Best Film
*Call Me By Your Name
Detroit
Dunkirk
Phantom Thread
A Quiet Passion
Best Actor
*Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Josh O'Connor, God's Own Country
Robert Pattinson, Good Time
Brad Pitt, War Machine
Best Actress
Diane Lane, Paris Can Wait
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
*Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Best Supporting Actor
*Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me By Your Name
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bill Nighy, Their Finest
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Supporting Actress
Jennifer Ehle, A Quiet Passion
Allison Janney, I, Tonya
*Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Miranda Richardson, Stronger
Best Director
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Sean Baker, The Florida Project
Terence Davies, A Quiet Passion
*Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Best Film
*Call Me By Your Name
Detroit
Dunkirk
Phantom Thread
A Quiet Passion
Best Actor
*Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Josh O'Connor, God's Own Country
Robert Pattinson, Good Time
Brad Pitt, War Machine
Best Actress
Diane Lane, Paris Can Wait
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
*Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Best Supporting Actor
*Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me By Your Name
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bill Nighy, Their Finest
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Supporting Actress
Jennifer Ehle, A Quiet Passion
Allison Janney, I, Tonya
*Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Miranda Richardson, Stronger
Best Director
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Sean Baker, The Florida Project
Terence Davies, A Quiet Passion
*Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Last edited by Reza on Sun Jan 07, 2024 1:46 am, edited 5 times in total.