1967 Oscar Shouldabeens
-
- Temp
- Posts: 341
- Joined: Mon Feb 16, 2015 9:47 am
Re: 1967 Oscar Shouldabeens
Best Picture
Bonnie and Clyde
The Graduate(winner)
In Cold Blood
Persona
Two for the Road
Best Director
Ingmar Bergman for Persona
Richard Brooks for In Cold Blood
Stanley Donen for Two for the Road
Mike Nichols for The Graduate(winner)
Arthur Penn for Bonnie and Clyde
Best Actor
Warren Beatty in Bonnie and Clyde
Robert Blake in In Cold Blood
Dustin Hoffman in The Graduate(winner)
Paul Newman in Cool Hand Luke
Rod Steiger in In the Heat of the Night
Best Actress
Bibi Andersson in Persona
Anne Bancroft in The Graduate(winner)
Faye Dunaway in Bonnie and Clyde
Edith Evans in The Whisperers
Liv Ullmann in Persona
Best Supporting Actor
Peter Finch in Far from the Madding Crowd
Gene Hackman in Bonnie and Clyde(winner)
George Kennedy in Cool Hand Luke
John Mills in The Family Way
Michael J. Pollard in Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
Jo Van Fleet in Cool Hand Luke
Mildred Natwick in Barefoot in the Park
Estelle Parsons in Bonnie and Clyde(winner)
Marjorie Rhodes in The Family Way
Katharine Ross in The Graduate
Best Original Screenplay
Bedazzled
Bonnie and Clyde(winner)
Persona
Two for the Road
The War is Over
Best Adapted Screenplay
Cool Hand Luke
The Graduate(winner)
In Cold Blood
In the Heat of the Night
Point Blank
Best Cinematography
Bonnie and Clyde
Far from the Madding Crowd
The Graduate
In Cold Blood
Persona(winner)
Best Editing
Bonnie and Clyde(winner)
The Graduate
In Cold Blood
Point Blank
Two for the Road
Bonnie and Clyde
The Graduate(winner)
In Cold Blood
Persona
Two for the Road
Best Director
Ingmar Bergman for Persona
Richard Brooks for In Cold Blood
Stanley Donen for Two for the Road
Mike Nichols for The Graduate(winner)
Arthur Penn for Bonnie and Clyde
Best Actor
Warren Beatty in Bonnie and Clyde
Robert Blake in In Cold Blood
Dustin Hoffman in The Graduate(winner)
Paul Newman in Cool Hand Luke
Rod Steiger in In the Heat of the Night
Best Actress
Bibi Andersson in Persona
Anne Bancroft in The Graduate(winner)
Faye Dunaway in Bonnie and Clyde
Edith Evans in The Whisperers
Liv Ullmann in Persona
Best Supporting Actor
Peter Finch in Far from the Madding Crowd
Gene Hackman in Bonnie and Clyde(winner)
George Kennedy in Cool Hand Luke
John Mills in The Family Way
Michael J. Pollard in Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
Jo Van Fleet in Cool Hand Luke
Mildred Natwick in Barefoot in the Park
Estelle Parsons in Bonnie and Clyde(winner)
Marjorie Rhodes in The Family Way
Katharine Ross in The Graduate
Best Original Screenplay
Bedazzled
Bonnie and Clyde(winner)
Persona
Two for the Road
The War is Over
Best Adapted Screenplay
Cool Hand Luke
The Graduate(winner)
In Cold Blood
In the Heat of the Night
Point Blank
Best Cinematography
Bonnie and Clyde
Far from the Madding Crowd
The Graduate
In Cold Blood
Persona(winner)
Best Editing
Bonnie and Clyde(winner)
The Graduate
In Cold Blood
Point Blank
Two for the Road
-
- Temp
- Posts: 340
- Joined: Thu Sep 18, 2014 5:35 pm
- Location: Asturias, Spain
Re: 1967 Oscar Shouldabeens
BEST PICTURE: Bonnie & Clyde
BEST DIRECTING: Mike Nichols, The Graduate
BEST LEADING ACTOR: Marlon Brando, Reflections in a Golden Eye
BEST LEADING ACTRESS: Faye Dunaway, Bonnie & Clyde
BEST SUPPORTING ACTOR: Gene Hackman, Bonnie & Clyde
BEST SUPPORTING ACTRESS: Geneviève Page, Belle de jour
BEST SCREENPLAY: Belle de jour
BEST CINEMATOGRAPHY: Bonnie & Clyde
BEST DIRECTING: Mike Nichols, The Graduate
BEST LEADING ACTOR: Marlon Brando, Reflections in a Golden Eye
BEST LEADING ACTRESS: Faye Dunaway, Bonnie & Clyde
BEST SUPPORTING ACTOR: Gene Hackman, Bonnie & Clyde
BEST SUPPORTING ACTRESS: Geneviève Page, Belle de jour
BEST SCREENPLAY: Belle de jour
BEST CINEMATOGRAPHY: Bonnie & Clyde
"Rage, rage against the dying of the light". - Dylan Thomas
-
- Temp
- Posts: 341
- Joined: Mon Feb 16, 2015 9:47 am
Re: 1967 Oscar Shouldabeens
Best Picture: The Graduate
Best Director: Mike Nichols for The Graduate
Best Actor: Dustin Hoffman in The Graduate
Best Actress: Anne Bancroft in The Graduate
Best Supporting Actor: Gene Hackman in Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress: Estelle Parsons in Bonnie and Clyde
Best Original Screenplay: Bonnie and Clyde
Best Adapted Screenplay: The Graduate
Best Score: Two for the Road
Best Art Direction: Playtime
Best Costume Design: Bonnie and Clyde
Best Editing: Bonnie and Clyde
Best Cinematography: Persona
Best Sound: Bonnie and Clyde
Best Foreign Film: Persona
Best Director: Mike Nichols for The Graduate
Best Actor: Dustin Hoffman in The Graduate
Best Actress: Anne Bancroft in The Graduate
Best Supporting Actor: Gene Hackman in Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress: Estelle Parsons in Bonnie and Clyde
Best Original Screenplay: Bonnie and Clyde
Best Adapted Screenplay: The Graduate
Best Score: Two for the Road
Best Art Direction: Playtime
Best Costume Design: Bonnie and Clyde
Best Editing: Bonnie and Clyde
Best Cinematography: Persona
Best Sound: Bonnie and Clyde
Best Foreign Film: Persona
Last edited by Kellens101 on Thu Jun 23, 2016 5:06 pm, edited 1 time in total.
Re: 1967 Oscar Shouldabeens
BEST PICTURE
01. Playtime (dir. Jacques Tati)
02. Le Samouraï (dir. Jean-Pierre Melville)
03. Peppermint Frappé (dir. Carlos Saura)
04. Two for the Road (dir. Stanley Donen)
05. Bonnie and Clyde (dir. Arthur Penn)
06. Week-end (dir. Jean-Luc Godard)
07. Dragon Inn (dir. King Hu)
08. Point Blank (dir. John Boorman)
09. Marketa Lazarová (dir. František Vláčil)
10. Belle de Jour (dir. Luis Buñuel)
BEST DIRECTOR
01. Jacques Tati, Playtime
02. Jean-Pierre Melville, Le Samouraï
03. Carlos Saura, Peppermint Frappé
04. Stanley Donen, Two for the Road
05. Jean-Luc Godard, Week-end
BEST ACTOR
01. José Luis López Vázquez, Peppermint Frappé
02. Alain Delon, Le Samouraï
03. Dustin Hoffman, The Graduate
04. Albert Finney, Two for the Road
05. Rod Steiger, In the Heat of the Night
BEST ACTRESS
01. Catherine Deneuve, Belle de Jour
02. Geraldine Chaplin, Peppermint Frappé
03. Anne Bancroft, The Graduate
04. Audrey Hepburn, Two for the Road
05. Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
BEST SUPPORTING ACTOR
01. Peter Finch, Far from the Madding Crowd
02. George Kennedy, Cool Hand Luke
03. James Earl Jones, The Comedians
04. Dirk Bogarde, Our Mother's House
05. John Cassavetes, The Dirty Dozen
BEST SUPPORTING ACTRESS
01. Yôko Tsukasa, Samurai Rebellion
02. Angie Dickinson, Point Blank
03. Susan Hayward, The Honey Pot
04. Maureen Arthur, How to Succeed in Business Without Really Trying
05. Mildred Natwick, Barefoot in the Park
BEST SCREENPLAY
01. Two for the Road (Frederic Raphael)
02. Peppermint Frappé (Rafael Azcona, Angelino Fons, Carlos Saura)
03. Week-end (Jean-Luc Godard, based on the short story "La autopista del Sur" by Julio Cortázar)
04. Playtime (Jacques Tati, Jacques Lagrange, Art Buchwald)
05. The Graduate (Calder Willingham, Buck Henry, based on the novel by Charles Webb)
BEST FILM EDITING
01. Dragon Inn (Hung Min Chen)
02. Bonnie and Clyde (Dede Allen)
03. Point Blank (Henry Berman)
04. In the Heat of the Night (Hal Ashby)
05. Playtime (Gérard Pollicand)
BEST CINEMATOGRAPHY
01. Marketa Lazarová (Bedrich Batka)
02. Playtime (Jean Badal, Andréas Winding)
03. Far from the Madding Crowd (Nicolas Roeg)
04. Week-end (Raoul Coutard)
05. Bonnie and Clyde (Burnett Guffey)
BEST ART DIRECTION
01. Playtime (Eugène Roman)
02. The Taming of the Shrew (Lorenzo Mongiardino, Giuseppe Mariani, Elven Webb)
03. How to Succeed in Business Without Really Trying (Robert F. Boyle, Edward G. Boyle)
04. Belle de Jour (Robert Clavel)
05. Camelot (John Truscott, Edward Carrere, John Brown)
BEST COSTUME DESIGN
01. Marketa Lazarová (Theodor Pistek)
02. The Taming of the Shrew (Danilo Donati)
03. Thoroughly Modern Millie (Jean Louis)
04. Two for the Road (Hardy Amies, Mary Quant, Paco Rabanne, Clare Rendlesham, Michele Rosier, Ken Scott)
05. Camelot (John Truscott)
BEST ORIGINAL SCORE
01. In Cold Blood (Quincy Jones)
02. The Young Girls of Rochefort (Michel Legrand)
03. Far from the Madding Crowd (Richard Rodney Bennett)
04. Thoroughly Modern Millie (original score by Elmer Bernstein, original songs by Jimmy Van Heusen and Sammy Cahn)
05. Tobruk (Bronislau Kaper)
BEST ORIGINAL SONG
01. Casino Royale ("The Look of Love," music by Burt Bacharach, lyrics by Hal David, performed by Dusty Springfield)
02. The Graduate ("Mrs. Robinson," music and lyrics by Paul Simon, performed by Simon & Garfunkel)
03. In the Heat of the Night ("In the Heat of the Night," music by Quincy Jones, lyrics by Alan Bergman and Marilyn Bergman, performed by Ray Charles)
04. The Jungle Book ("The Bare Necessities," music and lyrics by Terry Gilkyson, performed by Phil Harris and Bruce Reitherman)
05. Banning ("The Eyes of Love," music by Quincy Jones, lyrics by Bob Russell, performed by Gil Bernal)
BEST SOUND
01. Playtime (Maurice Laumain, Jacques Maumont)
02. The Dirty Dozen (Claude Hitchcock, Franklin Milton, John Poyner, Van Allen James)
03. You Only Live Twice (Gordon K. McCallum, John W. Mitchell)
04. Point Blank (Franklin Milton, Van Allen James)
05. Marketa Lazarová (František Fabián)
BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
01. Marketa Lazarová (Stanislav Petrek)
02. Thoroughly Modern Millie (Larry Germain, Hal Saunders, Bud Westmore)
03. The Fearless Vampire Killers (Biddy Chrystal, Tom Smith)
04. The Taming of the Shrew (Alexandre, Ron Berkeley, Alberto De Rossi, Giannetto De Rossi, Grazia De Rossi, Agnes Flanagan, Frank La Rue)
05. Quatermass and the Pit (Michael Morris, Pearl Tipaldi)
BEST VISUAL EFFECTS
01. Doctor Dolittle (Johnny Borgese, L. B. Abbott, Art Cruickshank, Emil Kosa, Jr., Howard Lydecker)
02. The Gnome-Mobile (Eustace Lycett, Robert A. Mattey, Peter Ellenshaw)
03. Tobruk (Albert Whitlock, Howard A. Anderson)
04. Billion Dollar Brain (Kit West)
05. You Only Live Twice (John Stears, Jimmy Harris, Garth Inns, Bert Luxford, James Snow, Jimmy Ward, Jack Woodbridge)
FINAL TALLY
7 nominations: Playtime (4 wins)
6 nominations: Two for the Road (1 win)
5 nominations: Marketa Lazarová (3 wins), Peppermint Frappé (1 win)
4 nominations: Bonnie and Clyde, The Graduate, Point Blank, Week-end
3 nominations: Belle de Jour (1 win), Far from the Madding Crowd (1 win), In the Heat of the Night, Le Samouraï, The Taming of the Shrew, Thoroughly Modern Millie
2 nominations: Camelot, The Dirty Dozen, Dragon Inn (1 win), How to Succeed in Business Without Really Trying, Tobruk, You Only Live Twice
1 nomination: Banning, Barefoot in the Park, Billion Dollar Brain, Casino Royale (1 win), The Comedians, Cool Hand Luke, Doctor Dolittle (1 win), The Fearless Vampire Killers, The Gnome-Mobile, The Honey Pot, In Cold Blood (1 win), The Jungle Book, Our Mother's House, Quatermass and the Pit, Samurai Rebellion (1 win), The Young Girls of Rochefort
01. Playtime (dir. Jacques Tati)
02. Le Samouraï (dir. Jean-Pierre Melville)
03. Peppermint Frappé (dir. Carlos Saura)
04. Two for the Road (dir. Stanley Donen)
05. Bonnie and Clyde (dir. Arthur Penn)
06. Week-end (dir. Jean-Luc Godard)
07. Dragon Inn (dir. King Hu)
08. Point Blank (dir. John Boorman)
09. Marketa Lazarová (dir. František Vláčil)
10. Belle de Jour (dir. Luis Buñuel)
BEST DIRECTOR
01. Jacques Tati, Playtime
02. Jean-Pierre Melville, Le Samouraï
03. Carlos Saura, Peppermint Frappé
04. Stanley Donen, Two for the Road
05. Jean-Luc Godard, Week-end
BEST ACTOR
01. José Luis López Vázquez, Peppermint Frappé
02. Alain Delon, Le Samouraï
03. Dustin Hoffman, The Graduate
04. Albert Finney, Two for the Road
05. Rod Steiger, In the Heat of the Night
BEST ACTRESS
01. Catherine Deneuve, Belle de Jour
02. Geraldine Chaplin, Peppermint Frappé
03. Anne Bancroft, The Graduate
04. Audrey Hepburn, Two for the Road
05. Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
BEST SUPPORTING ACTOR
01. Peter Finch, Far from the Madding Crowd
02. George Kennedy, Cool Hand Luke
03. James Earl Jones, The Comedians
04. Dirk Bogarde, Our Mother's House
05. John Cassavetes, The Dirty Dozen
BEST SUPPORTING ACTRESS
01. Yôko Tsukasa, Samurai Rebellion
02. Angie Dickinson, Point Blank
03. Susan Hayward, The Honey Pot
04. Maureen Arthur, How to Succeed in Business Without Really Trying
05. Mildred Natwick, Barefoot in the Park
BEST SCREENPLAY
01. Two for the Road (Frederic Raphael)
02. Peppermint Frappé (Rafael Azcona, Angelino Fons, Carlos Saura)
03. Week-end (Jean-Luc Godard, based on the short story "La autopista del Sur" by Julio Cortázar)
04. Playtime (Jacques Tati, Jacques Lagrange, Art Buchwald)
05. The Graduate (Calder Willingham, Buck Henry, based on the novel by Charles Webb)
BEST FILM EDITING
01. Dragon Inn (Hung Min Chen)
02. Bonnie and Clyde (Dede Allen)
03. Point Blank (Henry Berman)
04. In the Heat of the Night (Hal Ashby)
05. Playtime (Gérard Pollicand)
BEST CINEMATOGRAPHY
01. Marketa Lazarová (Bedrich Batka)
02. Playtime (Jean Badal, Andréas Winding)
03. Far from the Madding Crowd (Nicolas Roeg)
04. Week-end (Raoul Coutard)
05. Bonnie and Clyde (Burnett Guffey)
BEST ART DIRECTION
01. Playtime (Eugène Roman)
02. The Taming of the Shrew (Lorenzo Mongiardino, Giuseppe Mariani, Elven Webb)
03. How to Succeed in Business Without Really Trying (Robert F. Boyle, Edward G. Boyle)
04. Belle de Jour (Robert Clavel)
05. Camelot (John Truscott, Edward Carrere, John Brown)
BEST COSTUME DESIGN
01. Marketa Lazarová (Theodor Pistek)
02. The Taming of the Shrew (Danilo Donati)
03. Thoroughly Modern Millie (Jean Louis)
04. Two for the Road (Hardy Amies, Mary Quant, Paco Rabanne, Clare Rendlesham, Michele Rosier, Ken Scott)
05. Camelot (John Truscott)
BEST ORIGINAL SCORE
01. In Cold Blood (Quincy Jones)
02. The Young Girls of Rochefort (Michel Legrand)
03. Far from the Madding Crowd (Richard Rodney Bennett)
04. Thoroughly Modern Millie (original score by Elmer Bernstein, original songs by Jimmy Van Heusen and Sammy Cahn)
05. Tobruk (Bronislau Kaper)
BEST ORIGINAL SONG
01. Casino Royale ("The Look of Love," music by Burt Bacharach, lyrics by Hal David, performed by Dusty Springfield)
02. The Graduate ("Mrs. Robinson," music and lyrics by Paul Simon, performed by Simon & Garfunkel)
03. In the Heat of the Night ("In the Heat of the Night," music by Quincy Jones, lyrics by Alan Bergman and Marilyn Bergman, performed by Ray Charles)
04. The Jungle Book ("The Bare Necessities," music and lyrics by Terry Gilkyson, performed by Phil Harris and Bruce Reitherman)
05. Banning ("The Eyes of Love," music by Quincy Jones, lyrics by Bob Russell, performed by Gil Bernal)
BEST SOUND
01. Playtime (Maurice Laumain, Jacques Maumont)
02. The Dirty Dozen (Claude Hitchcock, Franklin Milton, John Poyner, Van Allen James)
03. You Only Live Twice (Gordon K. McCallum, John W. Mitchell)
04. Point Blank (Franklin Milton, Van Allen James)
05. Marketa Lazarová (František Fabián)
BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
01. Marketa Lazarová (Stanislav Petrek)
02. Thoroughly Modern Millie (Larry Germain, Hal Saunders, Bud Westmore)
03. The Fearless Vampire Killers (Biddy Chrystal, Tom Smith)
04. The Taming of the Shrew (Alexandre, Ron Berkeley, Alberto De Rossi, Giannetto De Rossi, Grazia De Rossi, Agnes Flanagan, Frank La Rue)
05. Quatermass and the Pit (Michael Morris, Pearl Tipaldi)
BEST VISUAL EFFECTS
01. Doctor Dolittle (Johnny Borgese, L. B. Abbott, Art Cruickshank, Emil Kosa, Jr., Howard Lydecker)
02. The Gnome-Mobile (Eustace Lycett, Robert A. Mattey, Peter Ellenshaw)
03. Tobruk (Albert Whitlock, Howard A. Anderson)
04. Billion Dollar Brain (Kit West)
05. You Only Live Twice (John Stears, Jimmy Harris, Garth Inns, Bert Luxford, James Snow, Jimmy Ward, Jack Woodbridge)
FINAL TALLY
7 nominations: Playtime (4 wins)
6 nominations: Two for the Road (1 win)
5 nominations: Marketa Lazarová (3 wins), Peppermint Frappé (1 win)
4 nominations: Bonnie and Clyde, The Graduate, Point Blank, Week-end
3 nominations: Belle de Jour (1 win), Far from the Madding Crowd (1 win), In the Heat of the Night, Le Samouraï, The Taming of the Shrew, Thoroughly Modern Millie
2 nominations: Camelot, The Dirty Dozen, Dragon Inn (1 win), How to Succeed in Business Without Really Trying, Tobruk, You Only Live Twice
1 nomination: Banning, Barefoot in the Park, Billion Dollar Brain, Casino Royale (1 win), The Comedians, Cool Hand Luke, Doctor Dolittle (1 win), The Fearless Vampire Killers, The Gnome-Mobile, The Honey Pot, In Cold Blood (1 win), The Jungle Book, Our Mother's House, Quatermass and the Pit, Samurai Rebellion (1 win), The Young Girls of Rochefort
Last edited by ksrymy on Sun Jan 22, 2023 9:05 pm, edited 53 times in total.
"Men get to be a mixture of the charming mannerisms of the women they have known." - F. Scott Fitzgerald
-
- Site Admin
- Posts: 19319
- Joined: Wed Jan 01, 2003 3:22 pm
- Location: Jersey Shore
Glad you finally caught up with The Whisperers. It's fast becoming a "forgotten" film.
Evans gave the performance of her life and one of the great female performances of all time for which she won every award in existence at the time except the Oscar which was making up for lost time in awarding Katharine Hepburn for won of her least award worthy roles.
Edited By Big Magilla on 1226115067
Evans gave the performance of her life and one of the great female performances of all time for which she won every award in existence at the time except the Oscar which was making up for lost time in awarding Katharine Hepburn for won of her least award worthy roles.
Edited By Big Magilla on 1226115067
-
- Site Admin
- Posts: 19319
- Joined: Wed Jan 01, 2003 3:22 pm
- Location: Jersey Shore
Finally caught up with In Cold Blood. What a magnificent film. The Academy members who voted for Dr Dolittle in the best picture slot instead of Brooks' film, should be tarred and feathered. As today is Eid day here in Pakistan, I'd like to be generous and not wish those members to be hung upside down in addition to the tarring and feathering!
Have added this film to my list below.
Now to watch Capote.
Have added this film to my list below.
Now to watch Capote.
-
- Graduate
- Posts: 197
- Joined: Tue Nov 16, 2004 1:47 pm
- Location: Boston
Best Picture
01. Bonnie and Clyde
02. Chimes at Midnight
03. Persona
04. The Graduate
05. In Cold Blood
Best Director
01. Arthur Penn, Bonnie and Clyde
02. Orson Welles, Chimes at Midnight
03. Ingmar Bergman, Persona
04. Mike Nichols, The Graduate
05. Richard Brooks, In Cold Blood
Best Leading Actor
01. TIE: Sidney Poitier & Rod Steiger, In the Heat of the Night
02. Dustin Hoffman, The Graduate
03. Orson Welles, Chimes at Midnight
04. Paul Newman, Cool Hand Luke
05. Warren Beatty, Bonnie and Clyde
Best Leading Actress
01. Bibi Andersson, Persona
02. Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
03. Anne Bancroft, The Graduate
04. Liv Ullmann, Persona
05. Edith Evans, The Whisperers
Best Supporting Actor
01. Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
02. John Gielgud, Chimes at Midnight
03. George Kennedy, Cool Hand Luke
04. John Mills, The Family Way
05. Gene Hackman, Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
01. Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
02. Marjorie Rhodes, The Family Way
03. Mildred Natwick, Barefoot in the Park
04. Jo Van Fleet, Cool Hand Luke
05. Lee Grant, In the Heat of the Night
Edited By Bruce_Lavigne on 1280123374
01. Bonnie and Clyde
02. Chimes at Midnight
03. Persona
04. The Graduate
05. In Cold Blood
Best Director
01. Arthur Penn, Bonnie and Clyde
02. Orson Welles, Chimes at Midnight
03. Ingmar Bergman, Persona
04. Mike Nichols, The Graduate
05. Richard Brooks, In Cold Blood
Best Leading Actor
01. TIE: Sidney Poitier & Rod Steiger, In the Heat of the Night
02. Dustin Hoffman, The Graduate
03. Orson Welles, Chimes at Midnight
04. Paul Newman, Cool Hand Luke
05. Warren Beatty, Bonnie and Clyde
Best Leading Actress
01. Bibi Andersson, Persona
02. Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
03. Anne Bancroft, The Graduate
04. Liv Ullmann, Persona
05. Edith Evans, The Whisperers
Best Supporting Actor
01. Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
02. John Gielgud, Chimes at Midnight
03. George Kennedy, Cool Hand Luke
04. John Mills, The Family Way
05. Gene Hackman, Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
01. Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
02. Marjorie Rhodes, The Family Way
03. Mildred Natwick, Barefoot in the Park
04. Jo Van Fleet, Cool Hand Luke
05. Lee Grant, In the Heat of the Night
Edited By Bruce_Lavigne on 1280123374
- Precious Doll
- Emeritus
- Posts: 4453
- Joined: Mon Jan 13, 2003 2:20 am
- Location: Sydney
- Contact:
Best Film
1. Weekend
2. In Cold Blood
3. Belle de Jour
4. The Red and the Black
5. Bonnie and Clyde
Best Director
1. Jean-Luc Godard, Weekend
2. Richard Brooks, In Cold Blood
3. Luis Bunuel, Belle de Jour
4. Miklos Jansco, The Red and the White
5. Arthur Penn, Bonnie and Clyde
Best Actor
1. Robert Blake for In Cold Blood
2. Dustin Hoffman, The Graduate
3. Warren Beatty, Bonnie and Clyde
4. Dudley Moore, Bedazzled
5. Peter Cook, Bedazzled
Best Actress
1. Catherine Deneuve, Belle de Jour
2. Anne Bancroft, The Graduate
3. Faye Dunnaway, Bonnie and Clyde
4. Audrey Hepburn, Two for the Road
5. Emmanuelle Riva, Risky Business
Best Supporting Actor
1. Barry Humphries, Bedazzled
2. Gene Hackman, Bonnie and Clyde
3. John Furlong, Common Law Cabin
4. Gene Wilder, Bonnie and Clyde
5. Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
1. Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
2. Irene Papas, We Still Kill the Old Way
3. Angie Dickinson, Point Blank
4. Maggie Smith, The Honey Pot
5. Alania Capri, Common Law Cabin
Best Screenplay
1. Bonnie and Clyde
2. The Red and the White
3. Bedazzled
4. Two For the Road
5. China is Near
Best Screenplay Adaptation
1. In Cold Blood
2. Belle de Jour
3. Risky Business
4. Far From the Madding Crowd
5. The Honey Pot
Best Cinematography
1. In Cold Blood
2. Far From the Madding Crowd
3. The Red and the Black
4. Belle de Jour
5. Bonnie and Clyde
Best Editing
1. Weekend
2. In Cold Blood
3. Bonnie and Clyde
4. Two or Three Things I Know About Her
5. Risky Business
Best Sound
1. Weekend
2. In Cold Blood
3. Bonnie and Clyde
4. Dragon Inn
5. Two or Three Things I Know About Her
Best Art Direction
1. Weekend
2. Belle de Jour
3. Bonnie and Clyde
4. Dragon Inn
5. The Young Girls of Rochefort
Best Costume Design
1. Belle de Jour
2. The Young Girls of Rochefort
3. Bonnie and Clyde
4. Far From the Madding Crowd
5. The Red and the Black
Best Music
1. Bonnie and Clyde
2. Dragon Inn
3. Far From the Madding Crows
4. The Young Girls of Rochefort
5. The Graduate
1. Weekend
2. In Cold Blood
3. Belle de Jour
4. The Red and the Black
5. Bonnie and Clyde
Best Director
1. Jean-Luc Godard, Weekend
2. Richard Brooks, In Cold Blood
3. Luis Bunuel, Belle de Jour
4. Miklos Jansco, The Red and the White
5. Arthur Penn, Bonnie and Clyde
Best Actor
1. Robert Blake for In Cold Blood
2. Dustin Hoffman, The Graduate
3. Warren Beatty, Bonnie and Clyde
4. Dudley Moore, Bedazzled
5. Peter Cook, Bedazzled
Best Actress
1. Catherine Deneuve, Belle de Jour
2. Anne Bancroft, The Graduate
3. Faye Dunnaway, Bonnie and Clyde
4. Audrey Hepburn, Two for the Road
5. Emmanuelle Riva, Risky Business
Best Supporting Actor
1. Barry Humphries, Bedazzled
2. Gene Hackman, Bonnie and Clyde
3. John Furlong, Common Law Cabin
4. Gene Wilder, Bonnie and Clyde
5. Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
1. Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
2. Irene Papas, We Still Kill the Old Way
3. Angie Dickinson, Point Blank
4. Maggie Smith, The Honey Pot
5. Alania Capri, Common Law Cabin
Best Screenplay
1. Bonnie and Clyde
2. The Red and the White
3. Bedazzled
4. Two For the Road
5. China is Near
Best Screenplay Adaptation
1. In Cold Blood
2. Belle de Jour
3. Risky Business
4. Far From the Madding Crowd
5. The Honey Pot
Best Cinematography
1. In Cold Blood
2. Far From the Madding Crowd
3. The Red and the Black
4. Belle de Jour
5. Bonnie and Clyde
Best Editing
1. Weekend
2. In Cold Blood
3. Bonnie and Clyde
4. Two or Three Things I Know About Her
5. Risky Business
Best Sound
1. Weekend
2. In Cold Blood
3. Bonnie and Clyde
4. Dragon Inn
5. Two or Three Things I Know About Her
Best Art Direction
1. Weekend
2. Belle de Jour
3. Bonnie and Clyde
4. Dragon Inn
5. The Young Girls of Rochefort
Best Costume Design
1. Belle de Jour
2. The Young Girls of Rochefort
3. Bonnie and Clyde
4. Far From the Madding Crowd
5. The Red and the Black
Best Music
1. Bonnie and Clyde
2. Dragon Inn
3. Far From the Madding Crows
4. The Young Girls of Rochefort
5. The Graduate
Last edited by Precious Doll on Tue Apr 09, 2019 6:16 am, edited 1 time in total.
"I want cement covering every blade of grass in this nation! Don't we taxpayers have a voice anymore?" Peggy Gravel (Mink Stole) in John Waters' Desperate Living (1977)
Picture:
The Battle Of Algiers
Bonnie And Clyde
The Exterminating Angel
*The Graduate*
Persona
Actor:
Warren Beatty – Bonnie And Clyde
*Dustin Hoffman – The Graduate*
Paul Newman – Cool Hand Luke
Rod Steiger – In The Heat Of The Night
Orson Welles – Chimes At Midnight
Actress:
Bibi Andersson – Persona
*Anne Bancroft – The Graduate*
Faye Dunaway – Bonnie And Clyde
Edith Evans – The Whisperers
Audrey Hepburn – Two For The Road
Supporting Actor:
John Gielgud – Chimes At Midnight
*Gene Hackman – Bonnie And Clyde*
George Kennedy – Cool Hand Luke
Michael J. Pollard – Bonnie And Clyde
Josef Somr – Closely Watched Trains
Supporting Actress:
Mildred Natwick – Barefoot In The Park
*Estelle Parsons – Bonnie And Clyde*
Silvia Pinal – The Exterminating Angel
Marjorie Rhodes – The Family Way
Katharine Ross – The Graduate
Director:
Ingmar Bergman – Persona
Luis Bunuel – The Exterminating Angel
*Mike Nichols – The Graduate*
Arthur Penn – Bonnie And Clyde
Gillo Pontecorvo – The Battle Of Algiers
Original Screenplay:
Robert Benton & David Newman - Bonnie And Clyde
Ingmar Bergman - Persona
Robert Bresson - Balthazar
Gillo Pontecorvo & Franco Solinas - The Battle Of Algiers
Frederic Raphael - Two For The Road
Adapted Screenplay:
Luis Alcoriza & Luis Bunuel - The Exterminating Angel
*Buck Henry & Calder Willingham - The Graduate*
Bohumil Hrabal & Jiri Menzel - Closely Watched Trains
Harold Pinter - Accident
Orson Welles - Chimes At Midnight
Foreign Film:
The Battle Of Algiers (Algeria)
Closely Watched Trains (Czechoslovakia)
The Exterminating Angel (Mexico)
Persona (Sweden)
Shadows Of Forgotten Ancestors (USSR)
The Battle Of Algiers
Bonnie And Clyde
The Exterminating Angel
*The Graduate*
Persona
Actor:
Warren Beatty – Bonnie And Clyde
*Dustin Hoffman – The Graduate*
Paul Newman – Cool Hand Luke
Rod Steiger – In The Heat Of The Night
Orson Welles – Chimes At Midnight
Actress:
Bibi Andersson – Persona
*Anne Bancroft – The Graduate*
Faye Dunaway – Bonnie And Clyde
Edith Evans – The Whisperers
Audrey Hepburn – Two For The Road
Supporting Actor:
John Gielgud – Chimes At Midnight
*Gene Hackman – Bonnie And Clyde*
George Kennedy – Cool Hand Luke
Michael J. Pollard – Bonnie And Clyde
Josef Somr – Closely Watched Trains
Supporting Actress:
Mildred Natwick – Barefoot In The Park
*Estelle Parsons – Bonnie And Clyde*
Silvia Pinal – The Exterminating Angel
Marjorie Rhodes – The Family Way
Katharine Ross – The Graduate
Director:
Ingmar Bergman – Persona
Luis Bunuel – The Exterminating Angel
*Mike Nichols – The Graduate*
Arthur Penn – Bonnie And Clyde
Gillo Pontecorvo – The Battle Of Algiers
Original Screenplay:
Robert Benton & David Newman - Bonnie And Clyde
Ingmar Bergman - Persona
Robert Bresson - Balthazar
Gillo Pontecorvo & Franco Solinas - The Battle Of Algiers
Frederic Raphael - Two For The Road
Adapted Screenplay:
Luis Alcoriza & Luis Bunuel - The Exterminating Angel
*Buck Henry & Calder Willingham - The Graduate*
Bohumil Hrabal & Jiri Menzel - Closely Watched Trains
Harold Pinter - Accident
Orson Welles - Chimes At Midnight
Foreign Film:
The Battle Of Algiers (Algeria)
Closely Watched Trains (Czechoslovakia)
The Exterminating Angel (Mexico)
Persona (Sweden)
Shadows Of Forgotten Ancestors (USSR)
-
- Temp
- Posts: 316
- Joined: Sat Nov 20, 2004 6:43 pm
- Location: Colorado Springs, CO
Film:
*Graduate
Bonnie and Clyde
Valley of the Dolls
Guess Who's coming to Dinner
Cool Hand Luke
Actor:
*Dustin Hoffman (Graduate)
Warren Beatty (Bonnie and Clyde)
Spencer Tracy (Guess Who's Coming to Dinner)
Paul Newman (Cool Hand Luke)
Richard Burton (Taming of the Shrew)
Actress:
*Anne Bancroft (Graduate)
Patty Duke (Valley of the Dolls)
Barbara Parkins (Valley of the Dolls)
Faye Dunaway (Bonnie and Clyde)
Jane Fonda (Barefoot in the Park)
Supporting Actor:
*Michael J Pollard (Bonnie and Clyde)
Gene Hackman (Bonnie and Clyde)
Cecil Kellaway (Guess Who's Coming to Dinner)
George Kennedy (Cool Hand Luke)
Martin Milner (Valley of the Dolls)
Supporting Actress:
*Susan Hayward (Valley of the Dolls)
Katherine Ross (Graduate)
Estelle Parson (Bonnie and Clyde)
Beah Richards (Guess Who's Coming to Dinner)
Beatrice Lille (Thoroughly Modern Millie)
*Graduate
Bonnie and Clyde
Valley of the Dolls
Guess Who's coming to Dinner
Cool Hand Luke
Actor:
*Dustin Hoffman (Graduate)
Warren Beatty (Bonnie and Clyde)
Spencer Tracy (Guess Who's Coming to Dinner)
Paul Newman (Cool Hand Luke)
Richard Burton (Taming of the Shrew)
Actress:
*Anne Bancroft (Graduate)
Patty Duke (Valley of the Dolls)
Barbara Parkins (Valley of the Dolls)
Faye Dunaway (Bonnie and Clyde)
Jane Fonda (Barefoot in the Park)
Supporting Actor:
*Michael J Pollard (Bonnie and Clyde)
Gene Hackman (Bonnie and Clyde)
Cecil Kellaway (Guess Who's Coming to Dinner)
George Kennedy (Cool Hand Luke)
Martin Milner (Valley of the Dolls)
Supporting Actress:
*Susan Hayward (Valley of the Dolls)
Katherine Ross (Graduate)
Estelle Parson (Bonnie and Clyde)
Beah Richards (Guess Who's Coming to Dinner)
Beatrice Lille (Thoroughly Modern Millie)
-
- Temp
- Posts: 459
- Joined: Thu Jan 02, 2003 7:56 am
BEST PICTURE
Bonnie and Clyde
*The Graduate
Guess Who's Coming to Dinner
In Cold Blood
In the Heat of the Night
BEST DIRECTOR
Richard Brooks, In Cold Blood
Norman Jewison, In the Heat of the Night
Stanley Kramer, Guess Who's Coming to Dinner
*Mike Nichols, The Graduate
Arthur Penn, Bonnie and Clyde
BEST ACTOR
Warren Beatty, Bonnie and Clyde
Dustin Hoffman, The Graduate
Paul Newman, Cool Hand Luke
*Rod Steiger, In the Heat of the Night
Spencer Tracy, Guess Who's Coming to Dinner
BEST ACTRESS
*Anne Bancroft, The Graduate
Dame Edith Evans, The Whisperers
Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
Audrey Hepburn, Wait Until Dark
Katharine Hepburn, Guess Who's Coming to Dinner
BEST SUPPORTING ACTOR
John Cassavetes, The Dirty Dozen
Gene Hackman, Bonnie and Clyde
Cecil Kellaway, Guess Who's Coming to Dinner
*George Kennedy, Cool Hand Luke
Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
BEST SUPPORTING ACTRESS
*Carol Channing, Thoroughly Modern Millie
Mildred Natwick, Barefoot in the Park
Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
Beah Richards, Guess Who's Coming To Dinner
Katharine Ross, The Graduate
Bonnie and Clyde
*The Graduate
Guess Who's Coming to Dinner
In Cold Blood
In the Heat of the Night
BEST DIRECTOR
Richard Brooks, In Cold Blood
Norman Jewison, In the Heat of the Night
Stanley Kramer, Guess Who's Coming to Dinner
*Mike Nichols, The Graduate
Arthur Penn, Bonnie and Clyde
BEST ACTOR
Warren Beatty, Bonnie and Clyde
Dustin Hoffman, The Graduate
Paul Newman, Cool Hand Luke
*Rod Steiger, In the Heat of the Night
Spencer Tracy, Guess Who's Coming to Dinner
BEST ACTRESS
*Anne Bancroft, The Graduate
Dame Edith Evans, The Whisperers
Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
Audrey Hepburn, Wait Until Dark
Katharine Hepburn, Guess Who's Coming to Dinner
BEST SUPPORTING ACTOR
John Cassavetes, The Dirty Dozen
Gene Hackman, Bonnie and Clyde
Cecil Kellaway, Guess Who's Coming to Dinner
*George Kennedy, Cool Hand Luke
Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
BEST SUPPORTING ACTRESS
*Carol Channing, Thoroughly Modern Millie
Mildred Natwick, Barefoot in the Park
Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
Beah Richards, Guess Who's Coming To Dinner
Katharine Ross, The Graduate
"I can't stand a naked light bulb any more than I can a rude remark or a vulgar action." -- Blanche DuBois
1967 Oscar Shouldabeens
1967
Best Picture
Belle de Jour
Bonnie and Clyde
*The Graduate
In Cold Blood
In the Heat of the Night
Best Actor
Sidney Poitier, In the Heat of the Night
Dustin Hoffman, The Graduate
Lee Marvin, Point Blank
*Rod Steiger, In the Heat of the Night
Spencer Tracy, Guess Who's Coming to Dinner
Best Actress
*Anne Bancroft, The Graduate
Catherine Deneuve, Belle De Jour
Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
Dame Edith Evans, The Whisperers
Audrey Hepburn, Two for the Road
Best Supporting Actor
John Cassavetes, The Dirty Dozen
Peter Finch, Far From the Madding Crowd
Gene Hackman, Bonnie and Clyde
*George Kennedy, Cool Hand Luke
Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
*Lee Grant, In the Heat of the Night
Genévieve Page, Belle de Jour
Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
Beah Richards, Guess Who's Coming to Dinner
Katherine Ross, The Graduate
Best Director
Richard Brooks, In Cold Blood
Luis Buñuel, Belle de Jour
Norman Jewison, In the Heat of the Night
*Mike Nichols, The Graduate
Arthur Penn, Bonnie and Clyde
Best Picture
Belle de Jour
Bonnie and Clyde
*The Graduate
In Cold Blood
In the Heat of the Night
Best Actor
Sidney Poitier, In the Heat of the Night
Dustin Hoffman, The Graduate
Lee Marvin, Point Blank
*Rod Steiger, In the Heat of the Night
Spencer Tracy, Guess Who's Coming to Dinner
Best Actress
*Anne Bancroft, The Graduate
Catherine Deneuve, Belle De Jour
Faye Dunaway, Bonnie and Clyde
Dame Edith Evans, The Whisperers
Audrey Hepburn, Two for the Road
Best Supporting Actor
John Cassavetes, The Dirty Dozen
Peter Finch, Far From the Madding Crowd
Gene Hackman, Bonnie and Clyde
*George Kennedy, Cool Hand Luke
Michael J. Pollard, Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
*Lee Grant, In the Heat of the Night
Genévieve Page, Belle de Jour
Estelle Parsons, Bonnie and Clyde
Beah Richards, Guess Who's Coming to Dinner
Katherine Ross, The Graduate
Best Director
Richard Brooks, In Cold Blood
Luis Buñuel, Belle de Jour
Norman Jewison, In the Heat of the Night
*Mike Nichols, The Graduate
Arthur Penn, Bonnie and Clyde
Last edited by Reza on Sun Feb 18, 2024 11:02 pm, edited 8 times in total.